Zpět do obchodu

Registrace

Minisalon | film & výstava

0001

 

Minisalon, o něm jsem slýchala mnoho let. Byla to živoucí legenda spící v depozitu

O samotném projektu se rozepisovat nebudu, protože lépe, než Joska Skalník, bych to nenapsala. 

Raději se s vámi podělím o pohled pozorovatele, který měl možnost sledovat znovuzrození unikátního světového projektu podporujícího české umění a Českou republiku. S Joskou rádi říkáme, že je vše v lidech.

A nic lidovějšího si ani nedokážu představit. S Joskou na projektu spolupracoval velmi schopný a milý člověk, jeho synovec Lukáš Skalník. Probíhalo hledání vhodného týmu pro výstavu a film, financí, distributora filmu do kin, PR atd.

Mraky práce, oceán energie a chuti jít dál i přes překážky, nevzdávat se a dokončit dobrou věc.

To je ovšem krédo veškerenstva, když chceme něco pořádného vytvořit. V krátkosti vám ze svého pohledu představím výstavu a film, ale věřte, že vlastní zážitek je nepřenosný. 

Výstava je pastvou pro oči, 244 československých umělců vytvořili dílo odrážející realitu roku 1984 v tehdejším Československu. Stejný rozměr díla 15 x15 x 5 zajistil instalaci celistvost a výstava v Nové síni v Praze byla minimalistická, čistá a působivá. Každé dílo stojí za pozornost.

Kde se vám poštěstí vidět tolik kvalitního umění na tak malém prostoru?

Z výstavy čiší svoboda, kterou umělci měli možnost v nesvobodné době zaznamenat do malého a přitom hranice přesahujícího uměleckého díla.

A výstava putuje z Prahy do Bratislavy a dalších míst po České Republice.

Minisalon 15x15x5 je artový film o tom, jaká tehdy byla doba, jak ji prožívali umělci zapojeni do projektu.

Líbilo se mi ztvárnění Václava Havla, film zachytil jeho zvídavou povahu. Václav byl Joskovým kamarádem a celou tvorbu měl možnost sledovat a bylo vidět, že se těší z tohoto počinu v dobách, kdy se u Josky v ateliéru schovával před policií a psal proslovy.

Film je moderní se známkami sci-fi, animační studio Eallin a Nomád se vyřádily a daly tak projektu silně nadčasový, moderní kabátek, který Minisalon přiblíží mladé generaci. Jde do distribuce v roce 2023.

Zajděte si pro silný zážitek z české kotlinky.

 

Navštivte film i výstavu, stojí to za to.

 

Text: Luna Isis

 

 

 

 
Zpět do obchodu